„SZKOŁA TO NIE TYLKO MURY"

"OBCHODY JUBILEUSZU 10-LECIA POLSKIEJ SZKOŁY RÓWNE SZANSE W CARLOW"

„Szkoła to nie tylko mury – obchody jubileuszu 10-lecia Polskiej Szkoły Równe Szanse”

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie dofinansowała projekt „Szkoła to nie tylko mury – obchody jubileuszu 10-lecia Polskiej Szkoły Równe Szanse” w Carlow w kwocie €500. Serdecznie dziękujemy.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspólnie z nami celebrowali jubileusz 10-lecia Polskiej Szkoły Równe Szanse w Carlow: Rodzicom, Dziadkom, Przyjaciołom szkoły, Nauczycielom oraz naszym Uczniom. Zaszczytem była dla nas obecność na naszej uroczystości wszystkich zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: przedstawiciel Ambasady RP w Dublinie Konsul Grzegorz Sala, Senator Jennifer Murnane O’Connor, Dyrektor Presentation College Carlow – Ray Murray, Diane D’arcy – Dyrektor Graiguecuelen Parish Childcare Centre, Cllr. Fergal Brown – przedstawiciel Carlow County Council oraz pani Marta Szutkowska – Kiszkiel – Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia.
Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od wysłuchania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz hymnu Irlandii, na znak naszej współpracy i partnerstwa. 10-lecie Polskiej Szkoły Równe Szanse w Carlow to jubileusz dla nas szczególnie ważny i cieszymy się, że możemy świętować urodziny naszej szkoły, która powstała z inicjatywy rodziców i służy naszej lokalnej polsko-irlandzkiej społeczności w miejscu oddalonym od naszego ojczystego kraju o ponad 2000 km.
Cieszymy się ogromnie, że w tym szczególnym dniu były z nami osoby, które przyczyniły się do powstania naszej szkoły pani Marta Szutkowska-Kiszkiel, pani Małgorzata Jirowska oraz uczniowie, którzy są związani ze szkołą od samego początku jej istnienia, rodzice Wiktorii Sadowskiej, którym przekazaliśmy list gratulacyjny i słowa uznania za wspieranie i motywowanie swojego dziecka podczas dziesięcioletniej edukacji w Polskiej Szkole Równe Szanse w Carlow.
Podczas tych 10 lat wiele uroczystości, konkursów, projektów, spotkań autorskich, zabaw, zajęć, warsztatów zapisało się w historii naszej szkoły. Wszystkie nasze małe i duże wydarzenia zostały upamiętnione w galerii, którą przygotowaliśmy, aby ożywić nasze wspomnienia. Zdjęcia i pamiątkowe relacje prasowe odzwierciedlały ile pracy, wysiłku, starań wymagało przygotowanie każdej z tych uroczystości. Obrazy z naszej 10-letniej historii uwiecznione zostały też w naszej szkolnej kronice i dziękujemy wszystkim, którzy zostawili w niej swój pamiątkowy wpis.
Nasza szkoła nie jest samotną wyspą! Niemożliwe jest funkcjonowanie szkoły bez wsparcia instytucji oraz osób zaangażowanych w zrozumienie potrzeb młodych Polaków na emigracji. Dzięki ich poświęceniu i zaangażowaniu nasza szkoła może funkcjonować sprawnie, funkcjonować w sposób przynoszący korzyści naszym uczniom a także zapewniający najwyższą jakości pracy naszej szkoły. Instytucje te są gwarancją i tarczą, dzięki której chronimy nasz dziesięcioletni dorobek, nasze „centrum polszczyzny, gdzie się człowiek napije, nadysze ojczyzny”, jak pisał Adam Mickiewicz. Jest mi niezwykle miło, że w tym szczególnym dniu dla Polskiej Szkoły Równe Szanse w Carlow zechcieli uczestniczyć przedstawiciele instytucji wspierających rozwój polskiej edukacji za granicą.
Szczególne słowa wdzięczności zostały skierowane do Rodziców naszych uczniów, gdyż bez nich niemożliwe by było istnienie żadnej szkoły! Bez ich determinacji, umiejętności motywowania, , negocjowania , przekonywania i zachęcania, znajdowania argumentów, szkoła nie mogłaby istnieć! Wszystko po to, by pozwolić dzieciom odkryć skarby, które drzemią w ich wspomnieniach, w ich sercach i umysłach, by pozwolić swoim dzieciom poznać piękno ojczystego kraju, by miały świadomość własnych korzeni tradycji języka, by miały szansę rozwinąć swoją dwukulturowość i dwujęzyczność! Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom! Jesteście Państwo Ambasadorami Polskości i wierzymy, że zachęcacie także innych rodziców do wysiłków i starań o zachowanie tożsamości ich dzieci. Tym z Państwa, którzy włączają się aktywnie w działania naszej szkoły składamy raz jeszcze serdeczne podziękowania. I jeszcze raz dziękujemy za przepyszne ciasta, które uświetniły naszą uroczystość.
Nasi nauczyciele stanowią niepowtarzalne i niesamowite grono pedagogiczne złożone z profesjonalistów, dla których szkoła jest pasją i realizacją marzeń, dla których szkoła jest miejscem, do którego wracają co sobotę z głową pełną pomysłów, w jaki sposób uatrakcyjnić i zmotywować uczniów do pracy nad poznawaniem Polski i polszczyzny. Nasi nauczyciele to osoby o najwyższych kwalifikacjach i predyspozycjach pedagogicznych: rzetelni, oddani, poszukujący, słuchający głosu uczniów i wspierający ich dwujęzyczny rozwój. Dziękujemy Wam bardzo za poświęcenie i ciężką pracę, która przynosi owoce. Wyrazy wdzięczności i uznania dla wszystkich nauczycieli Polskiej Szkoły Równe Szanse w Carlow!
Na jubileusz 10-lecia szkoły przybyli także nasi absolwenci, którzy z pewnością mają ze szkołą wiele wspomnień, przyjaźni, spotkań i wierzymy, że teraz z perspektywy czasu potrafią docenić i zrozumieć wpływ nauki w Polskiej Szkole Równe Szanse w Carlow na ich przyszłe życie, wybory i decyzje. Naszym drogim tegorocznym absolwentom życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym. Połamania piór!
Dziękujemy naszym wspaniałym uczniom za przygotowanie ambitnego widowiska w oparciu o dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Byliście wspaniali! Odtworzyliście znakomicie charakter i ducha naszego narodu i obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękujemy pani Jolancie Górnickiej i pani Agnieszce Pędrak za imponującą pracę nad scenariuszem i reżyserią podczas warsztatów teatralnych i prób. Dziękujemy pani Paulinie Wilk-Czarnackiej – naszej znakomitej i utalentowanej pani grafik prowadzącej warsztaty artystyczne w naszej szkole – za przepiękną scenografię i prace uczniów, które wzbogaciły nasze spotkanie. Dziękujemy panu Pawłowi Górnickiemu mu za afisz teatralny o dzisiejszym spektaklu „A to Polska właśnie”, który realizujemy we współpracy projektowej z Ambasadą RP w Dublinie.
Dziękujemy pani Elżbiecie Sędrowicz oraz pani Iwonie Jaworskiej –Wróblewskiej za realizację dekoracji do naszej oficjalnej części obchodów jubileuszu 10-lecia Polskiej Szkoły Równe Szanse w Carlow, którą realizowaliśmy pod hasłem „Szkoła to nie tylko mury”, gdyż zawsze najważniejsze są osoby, które tworzą jej historię i stają się jej sercem: Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele oraz Wszyscy, którzy wspierają nasze działania. To nasze wspólne święto! Pyszny tort na naszą uroczystość wykonała cukiernia Lillys Cake Boutique w Carlow. Sto lat!
Dziękujemy naszym uczniom za rok wytężonej pracy, dziękujemy naszym rodzicom za tworzenie i budowanie szkolnej społeczności, dziękujemy naszym gościom za obecność, która uświetniła obchody jubileuszu 10-lecia Polskiej Szkoły Równe Szanse w Carlow, dziękujemy wszystkim nauczycielom za gotowość do poświęceń i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że pamiątkowe dyplomy i nagrody będą nam przypominać o obchodach 10. urodzin naszej szkoły i pozwolą zachować w pamięci Nasz Wielki Dzień.

[alpine-phototile-for-picasa-and-google-plus src=”user_album” uid=”116427863858394899814″ ualb=”6571454727393779249″ imgl=”fancybox” style=”floor” row=”4″ size=”320″ num=”100″ align=”center”]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!