DWUJĘZYCZNOŚĆ

TWOJE PODWÓJNE OPROGRAMOWANIE

Dwujęzyczność – Twoje podwójne oprogramowanie

Polska Szkoła Równe Szanse w Carlow otrzymała dofinansowanie w kwocie €500 na projekt: „Dwujęzyczność! Twoje podwójne oprogramowanie – projekt edukacji lingwistycznej”. „Projekt jest finansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej”. Serdecznie dziękujemy.

Dwujęzyczność jest życiową szansą!

W ubiegłą sobotę, w ramach projektu „Dwujęzyczność – Twoje podwójne oprogramowanie” realizowanego we współpracy z Ambasadą RP w Dublinie, przedstawiliśmy sylwetki trzech znanych dwujęzycznych Polaków, którzy osiągnęli sukces w różnych dziedzinach. Przedszkole i zerówka wykonały prace o Fryderyku Chopinie, klasy 1 i 2 słowniki wielojęzyczne, klasy 3 i 4 przedstawiły Marię Skłodowską-Curie, a klasy 5-7 Jana Pawła II.

Czy pamiętacie, iloma językami niezwykły papież, św. Jan Paweł II posługiwał się biegle? Ośmioma (polski, łacina, francuski, niemiecki, hipszański, włoski, rosyjski, angielski), ale przemawiał także po ukraińsku, litewsku, węgiersku i czesku – co razem daje ponad 10 języków obcych (plus polski jako język ojczysty)! Maria Skłodowska-Curie zwana pierwszą damą nauki, posługiwała się biegle językiem polskim (ojczysty), francuskim, niemieckim, rosyjskim i angielskim – dzięki czemu mogła ukończyć studia we Francji i osiągnąć ogromny sukces w dziedzinie nauki. Fryderyk Chopin – Polak i obywatel Francji, genialny kompozytor i twórca muzyki, znał język polski (ojczysty), francuski i niemiecki, co w połączeniu z geniuszem muzycznym zapewniło mu światową sławę.

Posługiwanie się kilkoma językami oddziałuje pozytywnie na kreatywność i podzielność uwagi. To także świetne ćwiczenie dla mózgu i pamięci. Wielojęzyczność to klucz do sukcesu w przeróżnych dziedzinach, dlatego warto uczyć się języków już od najmłodszych lat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!