Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (International Mother Language Day)

Wczoraj w Polskiej Szkole Równe Szanse obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (International Mother Language Day). Święto to zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO w celu podkreślenia znaczenia różnorodności językowo-kulturowej na świecie. Dla nas, którzy żyjemy z dala od kraju pochodzenia, język ojczysty ma szczególne znaczenie: pozwala utrzymać więzi z rodziną, wpływa na naszą tożsamość kulturową, pozwala odkrywać dziedzictwo kraju pochodzenia. Mówiąc krótko: język ojczysty daje nam korzenie i dodaje skrzydeł!

W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego uczniowie uczestniczyli w zajęciach opartych na fragmentach książki „Language Explorers”, autorką której jest dr Francesca La Morgia, dyrektor organizacji Mother Tongues, wykładowca Trinity College Dublin. Program „Language Exlplorers” jest od roku 2018 prowadzony w irlandzkich szkołach podstawowych i został wyróżniony tytułem „European Language Label” we wrześniu 2018 roku.

Uczniowie uczestniczyli w części programu zatytułowanej „Zabawa językami”, podczas której słuchaliśmy nagrań i muzyki w różnych językach, próbowaliśmy je policzyć i nauczyć się kilku przydatnych zwrotów w tych językach. W trakcie zajęć pt. „Języki wokół nas” przyglądaliśmy się przedmiotom codziennego użytku, opakowaniom, metkom na odzieży, zwracając uwagę na to, w jak wielu i w jakich językach przekazane są informacje, które się na nich znajdują. W ramach warsztatów pt. „Moje wielojęzyczne miasto” uczniowie wykonali plansze miasta i poznali nazwy typowych miejsc, jak kino, biblioteka, sklep, szkoła, w kilkunastu językach. Przygotowaliśmy też prezentację na temat różnic i podobieństw w językach europejskich, a także tłumaczeń popularnych zwrotów w tychże językach.

Zajęcia w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego poprowadziła p. Agnieszka Pędrak, która jest członkiem organizacji Mother Tongues.

Dziękujemy wszystkim za świetną przygodę z językami świata i pielęgnowanie postawy szacunku wobec naszego języka ojczystego!

Categories :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Równe Szanse