" MOWA NAS ZDRADZA"

,,Mowa nas zdradza”

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie dofinansowała projekt „Mowa nas zdradza – projekt edukacji regionalnej” w Polskiej Szkole Równe Szanse w Carlow w kwocie €400. Serdecznie dziękujemy.
,,Mowa nas zdradza” – pod takim hasłem w ramach projektu regionalnego odbyły się zajęcia w ostatnią sobotę. Gwara ma ogromną wartość. Staje się elementem dziedzictwa kulturowego tak samo jak strój regionalny. Używanie wielu języków wzbogaca człowieka, otwiera przed nim nowe światy. Gwara to drugi język, a zarazem i druga, chłopska część narodowej kultury. Nie należy się jej wstydzić, tak jak nie należy wstydzić się miejsca swojego pochodzenia – przekonuje dr hab. Kazimierz Sikora, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Iść na pole czy iść na dwór? Gróle czy pyry?

Dialekty i gwary są starsze niżogólny, literacki język polski, który ukształtował się dopiero na przełomie XV/XVI wieku. Wcześniejwszyscy mówiliśmy dialektami i gwarami. Dziś wzrasta „naukowa” świadomość Polaków o gwarze jako dziedzictwie kulturowym . W dobie poszukiwań korzeni i tożsamości, gwara staje się atutem, a nie przywarą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!