" MOWA NAS ZDRADZA"

,,Mowa nas zdradza”

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie dofinansowała projekt „Mowa nas zdradza – projekt edukacji regionalnej” w Polskiej Szkole Równe Szanse w Carlow w kwocie €400. Serdecznie dziękujemy.
,,Mowa nas zdradza” – pod takim hasłem w ramach projektu regionalnego odbyły się zajęcia w ostatnią sobotę. Gwara ma ogromną wartość. Staje się elementem dziedzictwa kulturowego tak samo jak strój regionalny. Używanie wielu języków wzbogaca człowieka, otwiera przed nim nowe światy. Gwara to drugi język, a zarazem i druga, chłopska część narodowej kultury. Nie należy się jej wstydzić, tak jak nie należy wstydzić się miejsca swojego pochodzenia – przekonuje dr hab. Kazimierz Sikora, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Iść na pole czy iść na dwór? Gróle czy pyry?

Dialekty i gwary są starsze niżogólny, literacki język polski, który ukształtował się dopiero na przełomie XV/XVI wieku. Wcześniejwszyscy mówiliśmy dialektami i gwarami. Dziś wzrasta „naukowa” świadomość Polaków o gwarze jako dziedzictwie kulturowym . W dobie poszukiwań korzeni i tożsamości, gwara staje się atutem, a nie przywarą.

Sorry:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!