List Ambasadora RP 09 kwietnia 2015
Dublin, 9 kwietnia 2015 r.
Szkoła Równe Szanse w Carlów
Elżbieta Jurek
Szanowna Pani,
W dniach 21-29 marca 2015 roku po raz pierwszy odbył się Festiwal PolskaEire2015. Cieszę się, że Festiwal – jedno z pierwszych wydarzeń w jakich uczestniczyłem jako nowy Ambasador RP w Irlandii – okazał się znakomitym przykładem integracji polsko-irlandzkiej.
Idea Festiwalu zrodziła się w wyniku kontaktów pomiędzy Ambasadą RP w Dublinie a Ministerstwem Sztuki, Dziedzictwa Narodowego i Gaeltacht jesienią ubiegłego roku. Efektem wspólnych prac było powołanie pod przewodnictwem Ministra Aodhana Ó Riordaina, Sekretarza Stanu ds. nowych mniejszości, komitetu sterującego organizacją przedsięwzięcia, w skład którego weszli przedstawiciele Towarzystwa Irlandzko-Polskiego, organizacji Forum Polonia, federacji związków zawodowych SIPTU, Dublin City Council, stowarzyszenia FIPICA, irlandzkiej federacjj piłkarskiej FAI, polskiej szkoły SEN oraz Ambasady RP w Dublinie.
Oceniamy, że w całym kraju zostało zorganizowanych około 150 imprez, m.in. w Dublinie, Cork, Limerick, Galway, Waterford, Ennis, a także w mniejszych ośrodkach. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem, gromadząc licznie Polaków i Irlandczyków.
Zwieńczeniem Festiwalu było uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej P. E. Strzeleckiemu, upamiętniającej pomoc jaką niósł on Irlandczykom w latach Wielkiego Głodu w XIX wieku. W uroczystości obok Wicepremier J. Burton i Ambasadora RP w Irlandii, wzięli udział m.in. Prezydenci Dublina i Poznania, Minister A. Ó Riordain, aktualny Ambasador Irlandii w Polsce, jego poprzednicy, a także Prezes Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego.
Nasz festiwal odbił się wielkim echem w Irlandii. Mówiono o nim w publicznej telewizji i radio (RTE), pisano zarówno w irlandzkiej jak i polskiej prasie (m.in.: Irish Times, Gazeta Wyborcza), a także na licznych portalach internetowych.
Festiwal został też dostrzeżony i doceniony przez Prezydenta Irlandii, Michaela D. Higginsa. Na zaproszenie głowy państwa irlandzkiego, w dniu 24 marca br. odbyło się spotkanie z osobami zaangażowanymi w realizację przedsięwzięcia tj. reprezentantami władz, organów i podmiotów irlandzkich, jak i środowiska polonijnego, co było niecodziennym i niezwykle ważnym wyróżnieniem. Podobnie w dniu 1 kwietnia br. członkowie Senatu Irlandii, w kontekście debaty o Narodowej Strategii Integracji (National Integration Strategy), z wielkim
uznaniem wypowiadali się o Festiwalu PolskaEire2015, jako przykładzie niezwykle udanej integracji.
Jednak ten sukces – bez wahania używam tu tego słowa – nie byłby możliwy bez takich osób jak Pani, których energia, inwencja i wyjątkowe zaangażowania zapewniły powodzenie tego przedsięwzięcia. Za to Pani, wraz z moimi współpracownikami, bardzo serdecznie dziękuję!
Zachęceni tegorocznym doświadczeniem, a także uznaniem z jakim spotkał się Festiwal PolskaEire2015 w społeczeństwie i wśród władz Irlandii, zamierzamy kontynuować tę inicjatywę. W związku z tym już teraz zwracam się do Pani z serdeczną prośbą o nadsyłanie na nasz adres mailowy [email protected] wszelkich informacji, pomysłów, projektów i uwag, które mogłyby być przydatne i wykorzystane podczas organizacji kolejnych jego edycji.
W szczególności pragnę zwrócić Pani uwagę na fakt, że rok 2016, ze względu na Stulecie Powstania Wielkanocnego, będzie rokiem szczególnym w Irlandii. Tutejsze władze planują dziesiątki wydarzeń, o których można dowiedzieć się więcej na stronie internetowej: http://www.ireland.ie/#signatories. Mając to na uwadze planujemy, aby także nasz przyszłoroczny Festiwal PolskaEire2016 wpisał się w ogólny nurt obchodów, dopełniając go i wzbogacając. Zważywszy na to, jak wiele łączy Polaków i Irlandczyków na wyboistej drodze do pełnej wolności i niezależności, o pomysły nie powinno być trudno.
Z wyrazami szacunku
Ryszard Sarkowicz
Ambasador
5 Ailesbury Road Ballsbridge Dublin 4
Tel.: (353-1) 2830855
Fax: (353-1) 2698309