Polska Szkoła w Carlow “Równe Szanse” powstała w 2008 roku z inicjatywy grupy rodziców i nauczycieli.
Aktualnie, pod kierunkiem wysoko wykwalifikowanej kadry, w szkole uczą się dzieci i młodzież w wieku od 4 do 18 latz Carlow i okolic.
Placówka ma charakter kameralny, co pozwala na indywidualne podejście do ucznia. Posiadamy bogate zaplecze dydaktyczne i doświadczenie w pracy z uczniami dwujęzycznymi. Nasza kadra nauczycielska stale doskonali swoje umiejętności. Uczestniczymy w kursach i szkoleniach przeznaczonych dla nauczycieli polonijnych, żeby zapewnić wysoki poziom nauczania a uczniom optymalny rozwój i odnoszenie sukcesów w przyszłości.
Zajęcia w szkole odbywają się w soboty od 9.00 do 14.00. Ponad to zapewniamy bezpłatne zajęcia pozalekcyjne w godz. 14.00 – 15.00. Realizujemy uzupełniający program z języka polskiego, historii, geografii i matematyki.
Prowadzimy także zajęcia z lektury tekstów mające na celu rozwijania kompetencji czytania i wypracowanie u dzieci nawyku czytania w języku polskim.
W każdą sobotę uczniowie korzystają z pomocy logopedy.
Maturzyści biorą udział w intensywnym kursie przygotowawczym do matury z języka polskiego.
Rodzicom szkoła oferuje także bezpłatne lekcje języka angielskiego.
Szkoła dysponuje biblioteką dostępną w soboty zarówno dla uczniów jak i rodziców. Księgozbiór obejmuje zarówno klasykę literatury dla dzieci i młodzieży, bogaty zbiór beletrystyki, słowniki, albumy i encyklopedie oraz literaturę dla dorosłych. Uczniowie korzystają także ze szkolnej czytelni.
Szkoła ma bogatą tradycję organizowania imprez okolicznościowych i kulturalnych, podkreślających święta związane z Polską, jej historią i obyczajowością (kiermasze, przedstawienia, zabawy, kolędowanie, konkursy), dzięki temu nasi uczniowie zachowują poczucie więzi z krajem pochodzenia i mają większą motywację do nauki języka ojczystego.
Promujemy także naszą kulturę i tradycję wśród społeczności lokalnej biorąc udział w paradzie z okazji Dnia Świętego Patryka oraz w Dniach Kultury Międzynarodowej, dzieci prezentują się w ślicznych strojach krakowskich uszytych wspólnie z rodzicami.
Naszą myślą przewodnią jest wyrównywanie szans edukacyjnych, gdyż gruntowna znajomość języka ojczystego jest podstawą do nabywania wiedzy we wszelkich pozostalych dziedzinach.