Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie dofinansowała projekt „Mowa nas zdradza – projekt edukacji regionalnej” w Polskiej Szkole Równe Szanse w Carlow w kwocie €400. Serdecznie dziękujemy.
,,Mowa nas zdradza” – pod takim hasłem w ramach projektu regionalnego odbyły się zajęcia w ostatnią sobotę. Gwara ma ogromną wartość. Staje się elementem dziedzictwa kulturowego tak samo jak strój regionalny. Używanie wielu języków wzbogaca człowieka, otwiera przed nim nowe światy. Gwara to drugi język, a zarazem i druga, chłopska część narodowej kultury. Nie należy się jej wstydzić, tak jak nie należy wstydzić się miejsca swojego pochodzenia – przekonuje dr hab. Kazimierz Sikora, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Iść na pole czy iść na dwór? Gróle czy pyry?
Dialekty i gwary są starsze niżogólny, literacki język polski, który ukształtował się dopiero na przełomie XV/XVI wieku. Wcześniejwszyscy mówiliśmy dialektami i gwarami. Dziś wzrasta „naukowa” świadomość Polaków o gwarze jako dziedzictwie kulturowym . W dobie poszukiwań korzeni i tożsamości, gwara staje się atutem, a nie przywarą.
[alpine-phototile-for-picasa-and-google-plus src=”user_album” uid=”116427863858394899814″ ualb=”6564451663590866465″ imgl=”fancybox” style=”floor” row=”4″ size=”320″ num=”100″ align=”center”]