Święto Odzyskania Niepodległości
Droga do patriotyzmu wiedzie przez ścieżki
Święto Odzyskania Niepodległości w Polskiej Szkole Równe Szanse w Carlow
W Polskiej Szkole Równe Szanse w Carlow trudną drogę Polaków do niepodległości po 123 latach niewoli ukazywały ścieżki interdyscyplinarne. O 11 listopada 1918 roku mówiły prace plastyczne, literackie oraz wystawa zdjęć, prezentacja multimedialna. Temat miłości do ojczyzny znalazł wyraz podczas warsztatów muzycznych i konkursów. Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości odbijało się echem w różnorodnych aktach twórczych i aspektach edukacyjnych.
Nostalgia przewijała się w pracach literackich uczniów, którzy poszukiwali argumentów uzasadniających tezę, że temperatura patriotyzmu wzrasta, kiedy przebywa się poza granicami kraju. Dzień Niepodległości skłaniał też do refleksji na temat języka polskiego współcześnie. Uczniowie dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez pana Michała Łękawę poznawali dramatyczną historię polskiego narodu poddawanego procesom rusyfikacji i germanizacji. Dowiedzieli się jak przebiegała heroiczna walka młodych Polaków o zachowanie tożsamości narodowej, walka o język polski i że nie zawsze można było używać mowy ojczystej bez represji i strachu o życie. Troska o polszczyznę stanowi dziś miarę patriotyzmu i wyraża szacunek dla tych, którzy w czasie rozbiorów w obronie języka cierpieli. Od nas zatem zależy czy pamięć o nich przetrwa, „ bo w pamięci jest siła zaklęta”.
Uczniowie przygotowali także prace plastyczne na konkurs historyczny w ramach realizowanego przez szkołę projektu. Plakaty przedstawiały wydarzenia 123 lat niewoli pod zaborami, prezentowały portrety bohaterów narodowych. Wiele emocji przekazywały rysunki małych ojczyzn pozostawionych w Polsce. Swojskie pejzaże, impresje z kraju lat dziecinnych rozbudzały tęsknotę za rodzimymi krajobrazami i stawały się pretekstem do rozmów o miejscach szczególnie bliskich sercom naszych uczniów. Polskie krainy geograficzne ożyły nie tylko na rysunkach, ale przede wszystkim we wspomnieniach dzieci…
Prace literackie, plakaty historyczne i polskie krainy geograficzne malowane przez dzieci pozwalają wierzyć, że nasi uczniowie nie zapomną skąd tutaj przybyli. Patriotyzm w Dniu Odzyskania Niepodległości poruszał emocje i zmysły, wyrażał się słowem, obrazem, muzyką i śpiewem – zwłaszcza hymnu państwowego…
[alpine-phototile-for-picasa-and-google-plus src=”user_album” uid=”116427863858394899814″ ualb=”6082436384005836257″ imgl=”fancybox” style=”floor” row=”4″ size=”320″ num=”56″ border=”1″ highlight=”1″ align=”center” max=”100″].